ارتباط مستقیم با مدیریت فروشگاه خوش آمدید نمونه سوالات پیام نور کتابخانه مرجع فروش ویژه

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید

دانلود تحقیق گلدوزی

دانلود تحقیق گلدوزی

مقدمه
عمل گل دوختن .کار گل دوختن . دوختن گل روي پارچه هاي رنگين با نخهاي قيطاني و ابريشمي بشکل گلهاي رنگارنگ. کشيدن و دوختن گلهاي رنگارنگ با نقوش مختلف و نخهاي غاژ شده و ابريشمين و اقسام مختلف دارد به نام سوزني ، خاتمي و... در ايران چندين قسم گلدوزي معمول است که تا درجه اي مرغوب ميباشد. در رشت انواع گلدوزي ، زري ماهوت سياه يا ملون اعم از آنکه گلها رنگارنگ يا يک رنگ و طلايي باشد معمول و از هر حيث اين نوع گلدوزي شايان تمجيداست و اين نوع پارچه هاي گلدوزي شده را سوزني مينامند. گلدوزي ديگري که مشهور به خاتمي و سابقاً معمول بوده عبارت است از مقداري قطعات و پارچه هاي مختلف اللون و مختلف الشکل که با استادي و مهارت نزديک يکديگر دوخته شده و شباهت کاملي به شالهاي کشمير پيدا ميکرده و بخيه دوزيها را با گلدوزي ابريشمين رنگارنگ ميپوشانيده اند و يک قطعه پنج ذرعي آنرا به قيمت گزافي ميفروختند. در اسپاهان ، انواع گلدوزي و نقره دوزي و گلابتون دوزي و اقسام پارچه ها براي روي ميز و توي سيني که به خارج هم صادر ميشود ميبافند. سابقاً معروف ترين صنعت ايران ، بافتن پارچه هاي زري بوده که با ابريشم و نخهاي نازک طلا و نقره پارچه را تهيه ميکردند، اين زري هابا بهترين پارچه هاي اروپا برابري ميکرد. امروز اگر تکه هاي کوچکي از اين زريها که در اسپاهان و کاشان تهيه ميشد به دست آيد به قيمتهاي گزاف خريد و فروش ميشود.
رنگين لباس کرده مرا چشم خونفشان         فصل بهار جامه گلدوزي من است
تاریخچه گلدوزی
گلدوزي يكي از روشهاي ديرينه آراستن جامه است ولي به عنوان شيوه اي در پارچه بافي  استحكامي ندارد . قطعاتي از منسوجات سوزندوزي شده با نقشهاي پيچيده كه تاريخ ساخت  انها به شش هزارسال پيش از ميلاد ميرسد پيدا شده است .نقشهاي ديواري قبور  مصر سوزن دوزيها ئي را نشان مي دهد . جامه هاي اعيان به روي نقشهاي برجسته تخت جمشيد نيز حكايت از رواج گلدوزي در ان زمان مي كند اسكندر چنان از شكوه وزيبائي گلدوزيهاي  ايراني به شگفت امد كه نمونه هائي از انها را براي ميهمانانش فرستاد . خوشبختانه نمونه هاي بسيار زيبا وعالي گلدوزي اين دوره از كشفيات "پازيريك " به دست امده است . جامه هاي زيبا واراسته اي كه در حجاريهاي طاق بستان نقش شده است ياداور ان است  كه هنگامي كه هراكليوس در سال ۶۲۸ پس از ميلاد دستگرد را گشودوغارت كرد از جمله غنائم  گرانبهاي اوقاليها وزردوزيها و كف پوشها ي جواهر نشان واراسته به فلز هاي گرانبها بود."شاردن" در اپر مفصل خود راجع به ايران دوره صفوي ظرافت گلدوزيهاي ايراني را كه به نظر او برتر از گلدوزيهاي اروپائي و تركي است مي ستاند.  
    گلدوزی ایران باستان
در ايران نقش زدن بر پارچه و لباس از ديرباز مرسوم بود. در تابوت سنگي اسكندر كه در موزه‌ي استامبول نگهداري مي‌شود، ايرانيان شلوارهايي با پارچه‌هاي زيبا پوشيده‌اند كه طرح دار و گاهي نقش‌هايي از گل‌ها دارند. گل‌دوزي در دوره‌ي صفويه به شكوفايي رسيد به نحوي كه هنرمندان روم شرقي(امپراتوري بيزانس) طرح‌هاي ايراني را بر لباس‌ها فاخر نقش مي‌زدند. حتي ريشه‌ي عنصرهاي اصلي گولدوزي امروزي نيز به ايران بازمي‌گردد كه از راه كشورهاي ساحل درياي مديترانه به ايتاليا و اسپانيا رفته و بعدها در سرزمين‌هاي ديگر مورد توجه قرار گرفته است.

 

شامل 14 صفحه Word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 1,800 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک دیگر استفاده نمایید

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
goldozi_564046_6223.zip1.1 MB

تبلیغات

دانلود پایان نامه و پروژه