ارتباط مستقیم با مدیریت فروشگاه خوش آمدید نمونه سوالات پیام نور کتابخانه مرجع فروش ویژه

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه به دارندگان حسابهای بانک ملی : باتوجه به اینکه سقف حداقل خرید کارت های بانک ملی مبلغ 5000 تومان میباشد لذا برای خرید مبالغ کمتر از 5000 تومان از کارت های سایر بانک ها استفاده نمائید

دانلود مقاله درباره نوشابه

دانلود مقاله درباره نوشابه

پژوهشگران كشور موفق به توليد افزودني شيرين كننده انواع نوشيدني ها و خوراكي با مزاياي ويژه نسبت به شربت هاي رايج شدند.
دكتر مهناز هاشمي روان، دانش آموخته دكتري تخصصي صنايع غذايي گرايش بيوتكنولوژي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات اظهار كرد: در اين راستا تحقيقات اين پروژه با استفاده از پساب هاي قندي صنايع غذايي به تهيه آنزيم گلوكز ايزومراز اقدام كرده و با استفاده از شربت گلوكزي، شربت فروكتوزي توليد شد.
وي افزود: اين شربت بسيار شيرين تر از شربت گلوكزي بوده و حتي افراد مبتلا به ديابت در حد تجويز پزشك مي توانند از آن استفاده كرده و در انواع نوشيدني ها و خوراكي ها به كار مي رود.
دكتر هاشمي روان خاطر نشان كرد: تمام كشورهاي پيشرفته از شربت فروكتوزي در صنايع غذايي خود به عنوان شيرين كننده استفاده مي كنند و حتي ماده مصرف شده در نوشابه هاي رژيمي (آسپارتام) در طولاني مدت خطراتي نظير ابتلا به سرطان، MS و آلزايمر را براي مصرف كنندگان به همراه دارد.
اين پژوهشگر زيست فناوري با اشاره به مشكلات موجود در بخش توليد آنزيم در داخل كشور، اظهار داشت: شربت گلوكزي هيدرول كه در صنعت نشاسته توليد شده و به عنوان پساب قندي كاربردي ندارد، با استفاده از عمليات مختلف تبديل به آنزيم گلوكز ايزومراز مي شود كه اين شربت 5/1 برابر از شكر شيرين تر است.
وي افزود: اين شربت در حال حاضر در مقياس آزمايشگاهي توليد شده و اميد است با تجهيز ماشين آلات لازم و دانش فني توليد آنزيم در كشور، نسبت به توليد صنعتي آن اقدام شود.
وي، خاطر نشان كرد: تاكنون باكتري هاي فعال از خارج از كشور تهيه مي شد در حالي كه با استفاده از عمليات موتاسيون، جهش و دستكاري ژنتيكي بدون هيچ گونه تغيير در طعم و مزه همان باكتري ها را تأمين كرده ايم.
عصاره‏هاي شركت زمزم ايران عبارتند از: كولا، پرتقالي، لمون لايم، ورزشي، انبه و انواع دايوت‏هاي بدون قند است كه البته تمام شركتها ايران همين انواع را ميزنند.

 نوشابه از چه چيزهايي درست شده است؟

آب، شكر، مواد نگهدارنده، گاز كربنيك، عصاره

آب مصرفي اين شركت آب چاه است كه عمق اين چاه حدود 140 متر است كه از 45 سال پيش كه اين كارخانه تاسيس گرديده است آب كارخانه را تامين ميكند. آب از چاه وارد آب انبار ميشود و از آنجا وارد تصفيه خانه ميشود و به روش لايم سودا تصفيه ميشود.

شكر مصرفي اين شركت داخلي است وهمان شكر معمولي است كه از داخل كشور تامين ميشود. نوشابه‏هاي رژيمي به جاي شكر از شيرين‏ كننده هاي مصنوعي به نام آسپارتان استفاده ميشود كه شيرين كنندگي اين ماده مصنوعي حدود 200 برابر شكر است.عصاره: پرتقالي الف- كه از رنگهاي مجاز خوراكي استفاده ميشود مانند سانسويل نو- كالمهگزين

پرتقالي ب: صمغ عربي

كولا الف: شامل آنتي فوم (ضر كف)- كارامل (قند سوخته) كافئين

كولا ب: اسيد فسفريك خوراكي

ورزشي، لمون لايم، انبه، عصاره آنها از آلمان خريداري شده و ديگر فرمولاسيون روي آنها انجام نمي‏دهيم.

نوشابه‏هاي كولا و پرتقال فرمولاسيون روي آنها انجام مي‏گيرد كارخانه آن دريافت آباد است ولي نوشابه‏هاي ورزشي، لمون لايم، انبه عصاره آنها مستقيماً از آلمان وارد شده و با شربت و آب گازدار مخلوط مي‏كنيم.

با دو شركت آلماني هم قرارداد داريم به نامهاي H & R و DOHLER كه كارهاي خود را از آنجا خريداري ميكنيم.

افرادي كه مرض قند دارند داخل بدنشان انسولين به مقدار نياز توليد نميشود كه بتوانند شكر را سوخت و ساز كنند براي همين از آسيارتام تهيه اسيد آمينه است كه به اصطلاح منشا فنيل آلانين دارد.

مواد نگهدارنده از رشد كپكپها و مخمرها جلوگيري ميكند. بنزوات سديم براي نگهداري در در نوشابه استفاده ميشود كه مقدار خيلي جزئي آن كه اداره استاندارد به ما اجازه داده است استفاده مي‏كنيم.

گاز كربنيك ماده اي است كه در تركيب نوشابه استفاده ميشود. گازوئيل را ميسوزاند از گرماي آن براي گرم كردن آب و از دود آن كه حاوي گاز CO2 و مونواكسيدكربن است استفاده ميكنيم. طي يكسري فرايندها آنرا به تبديل به%9/99 Co2 تبديل ميكنند و در صنعت نوشابه سازي مصرف ميشود. روي نوشابه ها آزمايشاتي انجام ميگيرد. عصاره‏اي كه آنها مي‏سازند عصاره اوليه را با شربت مخلوط ميكنند كه ميشود عصاره نهائين و يكسري آزمايشاتي را روي آن انجام ميدهيم از قبيل: اندازه گيري pH ، اندازه گيري غلظت و در آزمايشگاه، آزمايشات ديگري روي محصول انجام مي‏دهيم از قبيل: اندازه گيري فشار يا مقدار گاز كربنيك، اندازه گيري بريكس يا غلظت يا مواد جامد حل شود درآب، اندازه گيري چگالي نوشابه، اندازه گيري اسيديته نوشابه، اين آزمايشات را روي نوشابه انجام ميدهند. هر نيم ساعت يكبار يك نمونه برداشته و اين آزمايشات را روي آن انجام ميدهيم. تا پي ببريم كه آيا اين موادي كه به آن افزوده كرده‏اند خوب و موثر بوده يا غير و يا محصول آيا استاندارد است يا نه؟

تاريخ انقضا: آنها با استانداردهاي بين المللي پيش ميروند. آنها مي‏بينند كه نوشابه‏اي كه داراي چه موادي است به چه مقدار وقت براي استفاده نيازمند است. البته باز هم ممكن است نوشابه‏اي بعد از يك ماه خراب شود و تخمير شود ولي نوشابه‏اي ديگر در شرايطي ديگر چندين سال باقي بماند.

بنزوات سديم باعث ميشود كه نوشابه مدت طولاني تري براي استفاده پيدا كند.

مضرات و فايده‏هاي نوشابه: فايده‏هاي نوشابه اين است كه اين قند و شكري كه داخل نوشابه است ايجاد كالري ميكند و بقيه مواد شيميايي است و براي بدن ضرر دارد مثلاً بنزوات سديم سرطان زا است.

براي تعيين مقدار گاز حجمي در يك نوشابه، يك نوشابه را آورده وارد دستگاه مخصوص قرار داده و با سوزنهاي مخصوص درب آنرا سوراخ كرده و همين فشار گاز كربنيك نوشابه باعث حركت دادن عقربه ميشود اين دما و اين درجه را بر روي جدول ميبرند و مقدار گاز حجمي را در يك نوشابه تعيين ميكنند. كه بر اساس آن در صد وزن گاز را هم ميتوانند اندازه گيري كنند.

در صد وزني گاز در نوشابه‏هاي كولا              7/0 گرم در صد سي سي

در صد وزني گاز در نوشابه‏هاي پرتقالي          6/0 گرم در صد سي سي

براي اندازه گيري غلظت از بريك سنج استفاده ميشود. نوشابه را كه گازش را خارج كرده‏اند داخل مزو ريخته و اين بريك سنج را در آن شناور ميكنند و در روي يك عدد مي‏ايستد و آن عدد را مي‏خوانند مثلا:

بريكس نوشابه كولا 10

بريكس نوشابه پرتقالي 11 غلظت بيشتري دارد.

بريكس نوشابه لمون لايم 10

براي اندازه گيري وزن حجمي از هيدرومتر استفاده ميشود كه داخل دانشگاهها و دبيرستانها از پيكرومتر استفاده ميكنند. وزن حجمي را مانند غلظت حساب ميكنند. عدد بدست آمده را بر روي جدول ميبرند تا ببينند  كه اين عدد به دست آمده (وزن حجمي) استاندارد است يا خير؟

 

شامل 26 صفحه word


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک دیگر استفاده نمایید

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
nooshabe_532396_3711.zip24.9k

تبلیغات

دانلود پایان نامه و پروژه